National Plus          
Midland Area Home Page
Midland Area Ten Pin Bowling Competition 
Sunday 11 March 2018

12:00 noon
Strykers Bowl, Tamworth

 

 
Free to Midland Area Members on
production of a valid membership card
10.50 for non members

Competition over two games
 



Previous Results  2018 / 2017 / 2016 / 2015 / 2014 / 2013 / 2012 / 2011 / 2010 / 2009 / 2008 / 2007 / 2006 / 2005 / 2001 / 2000 / 1999
 
2018 Held on 11 March at Strykers Bowl, Tamworth
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
Jamie Woodbridge (Solihull Quest) 338
Alan Viney (Solihull Quest) 250
James Foxall (Solihull Quest) 224
Mark Hewson (Solihull Quest) 215
Kathryn Morris (Solihull Quest) 210
Erica Knight (Lichfield Plus) 197
Chris Melloy (Lichfield Plus) 181
Sarah Burke (Solihull Quest) 179
Alan Burke (Solihull Quest) 158
Francis Wallington (Lichfield Plus) 145
Joan Clifford (Lichfield Plus) 106

338
250
224
215
210
197
181
179
158
145
106


2017 Held on 12 March at Acocks Green Bowl, Birmingham
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th=
6th=
8th
9th
10th
11th
12th
13th
Jamie Woodbridge (Solihull Quest)
James Oliver (Solihull Quest)
Kathryn Morris (Solihull Quest)
Mark Hewson (Solihull Quest)
Gavin Peachey (Solihull Quest)
Cherry Foxall (Solihull Quest)
James Foxall (Solihull Quest)
Alan Burke  (Solihull Quest)
Mike Nicholas (Solihull Quest)
Chris Melloy (Lichfield)
Francis Wallington (Lichfield)
Sarah Burke  (Solihull Quest)
Joan Clifford (Lichfield)

352
288
258
248
244
234
234
205
174
171
170
158
73

 

 

 

2016 Held on 13 March at Acocks Green Bowl, Birmingham
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th
16th

Mark Hewson (Solihull Quest)
Steve Matthews
John Smith (Leeds)

Kathy Morris (Solihull Quest)
Andy Dixon
Francis Wallington (Lichfield)

Bridget Whittaker (Rothwell)

Vincent Baines (Rothwell)

Diane Webb (Rothwell)

Nigel Whitehouse (Rothwell)
Alan Burke (Solihull Quest)

Brian Whittaker (Rothwell)

Louise Calvert (Rothwell)

Sarah Burke (Solihull Quest)

Joan Clifford (Lichfield)

Margaret Owen (Rothwell)

328
259
223
222
212
207
195
190
173
172
158
147
136
114
103
39

 

 

 

2015 Held on 22 March at Acocks Green Bowl, Birmingham
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th

Jamie Woodbridge (Solihull Quest)
Mark Hewson (Solihull Quest)
Kathy Morris (Solihull Quest)
James Foxall (Solihull Quest)

James Oliver (Solihull Quest)
Cherry Foxall (Solihull Quest)

Mike Nicholas (Solihull Quest)
Tim (North Thames & Chilterns)

Fayth (non member)

Erica Knight (Sutton Coldfield)

297
273
253
237
233
204
202
189
185
181

 

 

 

2014 Held on 6 April at Tenpin, Derby

1st

2nd

3rd

4th

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th
16th

Solihull Quest

Sutton Coldfield / Lichfield

Solihull Quest / Leeds / Hillingdon

Lincs Quest

 

Geoff Buller (Lincs Quest)
Corinna Teale (Sutton Coldfield)
Mark Hewson (Solihull Quest)
Lisa Heaton (Sutton Coldfield)
James Oliver (Solihull Quest)
Craig Heaton (Sutton Coldfield)
Richard Haydon (Solihull Quest)
Gavin Peachey (Solihull Quest)
Kathy Morris (Solihull Quest)
John Smith (Leeds)
Dave Parfitt (Hillingdon)
Maria Mumford (Lincs Quest)
Daniel Edwards (Lincs Quest)
Paige Duong (Solihull Quest)

Martin Reed (Lincs Quest)

Francis Wallington (Lichfield)

782
694
666
650

242
210
209
202
199
198
197
191
183
177
174
164
141
118
103
84

Full results (PDF)

 

 

2013 Held on 17 March at Strykers Bowl, Tamworth

1st

2nd

3rd

4th
5th

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th
16th
17th
18th

Solihull*

Lincs Quest B

Lincs Quest A

Sutton Coldfield B*
Sutton Coldfield A

 

Jamie Woodbridge (Solihull)
Rob (Lincs Quest)
Margaret (Lincs Quest)
Geoff Buller (Lincs Quest)
Steve Mooney (Sutton Coldfield)
James Oliver (Solihull)
Pete Davies (Sutton Coldfield)
Corinna Teale (Sutton Coldfield)
Brian (Lincs Quest)
Pauline (Lincs Quest)
Gavin Peachey (Solihull)
Mick (Lincs Quest)
Erica Knight (Sutton Coldfield)
John Douglas (Sutton Coldfield)
Irene (Lincs Quest)
Kevin Whitehouse (Sutton Coldfield)
Martin (Lincs Quest)
Siobhan Garrattley (Sutton Coldfield)

1012
968
759
740
719

324
297
263
250
228
227
214
212
211
210
208
207
173
170
157
148
132
129

*Team consisted of
3 members so team
score is averaged up for 4

 

Full results (PDF)

 

 

2012 Held on 10 June at Strykers Bowl, Tamworth

1st

2nd

3rd

4th

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th

Coventry / Lichfield / Lincs Quest / Leeds

Sutton Coldfield A

Solihull

Sutton Coldfield B

 

Geoff Buller (Lincs Quest) - best male
Dave Filer (Coventry)

Pete Davies (Sutton Coldfield)
Dan Smith (Sutton Coldfield)

John Smith (Leeds)

Kathy Morris (Solihull) - best female

Frances Davies (Sutton Coldfield)

Mark Hewson (Solihull)

Marie Jenks (Solihull)

Corinna Teale (Sutton Coldfield)

James Oliver (Solihull)

Matt Hinton (Sutton Coldfield)

Kerrie Wood (Sutton Coldfield)

Erica Knight (Sutton Coldfield)

Joan Clifford (Lichfield)

898
810
802
796

292
259
243
235
234
217
216
206
195
194
184
176
175
168
113

*Team consisted of
3 members so team
score is averaged up for 4

 

 

2011

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

1st
2nd
3rd
4th
5th=
5th=
7th
8th
9th
10th
11th
12th=
12th=
14th
15th
16th
17th
18th
19th
20th
21st
22nd

Coventry / Solihull

Solihull A

Sutton Coldfield / Lichfield

Solihull B

Sutton Coldfield B

Sutton Coldfield A

 

Matt Bonar (Sutton Coldfield) - best male
Dave Filer (Coventry)
Kathy Morris (Solihull) - best female
Jamie Woodbridge (Solihull)
Russell Chambers (Coventry)
James Oliver (Solihull)
Pete Davies (Sutton Coldfield)
James Foxall (Solihull)
Dave Bilbie (Sutton Coldfield)
Mark Hewson (Solihull)
Nicky Poppitt (Coventry)
Dave Parfitt (Solihull)
Gavin Peachey (Solihull)

Marie Jenks (Solihull)
Dan Smith (Sutton Coldfield)
Cherry Foxall (Solihull)

Frances Davies (Sutton Coldfield)
John Douglas (Sutton Coldfield)
Joe O’Sullivan (Lichfield)

Lisa Ward (Sutton Coldfield)
Claire Douglas (Sutton Coldfield)
Matthew Clegg (Sutton Coldfield)

997
977
956*
816

736

689

308
283
278
275
249
249
228
227
222
217
216
207
207
205
201
177
175
172
170
161
141
125

*Team consisted of
2 members so team
score is averaged up for 4

2010

1st

2nd

3rd

4th

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th

Solihull
Sutton Coldfield B
Sutton Coldfield A
Solihull / Sutton Coldfield  

Dave Parfitt (Solihull)  – Best Male
Mark Hewson (Solihull)
Dan Smith (Sutton Coldfield)
Kathy Morris (Solihull)  – Best Female
Kevin Whitehouse (Sutton Coldfield)
Frances Davies (Sutton Coldfield)
Pete Davies (Sutton Coldfield)
James Oliver (Solihull)
Corinna Teale (Sutton Coldfield)
Simon Tailby (Sutton Coldfield)
Gavin Peachey (Solihull)
John Douglas (Sutton Coldfield)
Siobhan Garrattley (Sutton Coldfield)
Erica Knight (Sutton Coldfield)
Kevin Crowfoot (Sutton Coldfield)

1013
906
790
673*

288
265
242
237
236
227
224
223
213
205
193
179
170
165
147

SOUVENIR WINNERS POSTER (PDF)

*Team consisted of
3 members so team
score is averaged up for 4

2009

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

7th

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th
16th
17th
18th=
18th=
20th
21st
22nd
23rd
24th=
24th=

Solihull A
Solihull B
Coventry
Sutton Coldfield A
Lichfield / Solihull
Sutton Coldfield B
Sutton Coldfield C

Matt Bonar (Solihull)
Mark Hewson (Solihull)
Dave Filer (Coventry)
Kathy Morris (Solihull)
James Collins (Solihull)
Russell Chambers (Coventry)
Lisa Ward (Sutton Coldfield)
James Foxall (Solihull)
Cherry Morgan (Solihull)
Dave Bilbie (Sutton Coldfield)
Paul Turner (Solihull)
Dan Snow (Sutton Coldfield)
Dave Parfitt (Solihull)
John Douglas (Sutton Coldfield)
Chris Gray (Sutton Coldfield)
Nicola Poppitt (Coventry)
Erica Knight (Lichfield)
Antonia Bilbie (Sutton Coldfield)
Corinna Teale (Sutton Coldfield)
David
James Oliver (Solihull)
Wendy Robinson (Sutton Coldfield)
Mark Harrington (Coventry)
Joseph O'Sullivan (Sutton Coldfield)
Richard Thomas (Sutton Coldfield)

 

1033
897
848
786
696*
678
672

298
274
268
261
255
241
237
218
217
215
207
203
200
194
193
187
183
179
179
177
165
161
152
120
120

 

*Team consisted of
2 members so team
score is double
individual scores

2008

1st

2nd

3rd

4th

5th

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th=
7th=
9th
10th
11th
12th
13th
14th=
14th=
16th
17th
18th
19th
20th

Solihull
Coventry 
Sutton Coldfield

Solihull / Leamington Spa

Lichfield

 

Mark Hewson (Solihull)

Russell Chambers (Coventry)

Corinna Teale (Sutton Coldfield)

Jamie Woodbridge (Solihull)

Kathryn Morris (Solihull)

David Filer (Coventry)

Dan Smith (Sutton Coldfield)

Rob Broadfield (Lichfield)

Nicky Poppitt (Coventry)

James Foxall (Solihull)

James Collins (Solihull)

Richard Teale (Sutton Coldfield)

Caroline Woodbridge (Solihull)

Mark Harrington (Coventry)

James Oliver (Solihull)

Caroline Hayter (Lichfield)

Erica Knight (Lichfield)

John (Sutton Coldfield)

Mike Sutton (Leamington Spa)

Chris Hayter (Lichfield)

 

993
910
850
705

687


297

290

272

262

235

233

231

231

208

204

199

189

188

179

179

168

160

158

134

128

 

Midland Area Ten Pin Bowling Winners 2008
2007

1st

2nd

3rd

4th

1st
2nd
3rd
4th=
4th=
6th
7th
8th=
8th=
10th
11th
12th
13th
14th
15th

Solihull
Sutton Coldfield / Coventry / Leamington Spa
Coventry
Lichfield

 

Mark Hewson (Solihull)
Ahamed Quadri (Solihull)
Kathryn Morris (Solihull)
Corinna Teale (Sutton Coldfield)
Phil Bettis (Lichfield)
David Filer (Coventry)
Adam Redshaw (Leamington Spa)
Pete Mann (Coventry)
Lisa Ward (Sutton Coldfield)
David Parfitt (Solihull)
Mark Harrington (Coventry)
Erica Knight (Lichfield)
Marietta Ilieva (Coventry)
Nicky Poppit (Coventry)
Katie Robinson (Lichfield)

1092
908
889
742


302
295
261
255
255
251
249
248
248
234
212
192
178
156
112

Solihull Plus, Midland Area Ten Pin Bowling Winners 2007
2005
  Highest Male
Russell Chambers (Sutton Coldfield)

Highest Female
Sarah Pearson (Coventry)

220


196
 
2001

1st

2nd

3rd

Coventry

Halesowen

Sutton Coldfield

 

Highest Male

1st Pete Mann (Coventry)

2nd Dave Filer (Coventry)

Adam Redshaw (Coventry)

 

Highest Female

1st Sharon Billingham (Halesowen)

2nd Dot Sallis (Coventry)

3rd Joan Clifford (Sutton Coldfield)

 

 
2000

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

7th

8th

9th

10th

11th

Solihull A

Solihull B

Sutton Coldfield A

Lichfield A

Walsall A

Malvern A

Sutton Coldfield B

Coventry A

Halesowen B

Halesowen C

Halesowen A

 

Highest Male

1st Robert Broadfield (Walsall)

2nd Simon Manby (Hounslow)

3rd Mark Parkes (Halesowen)

 

Highest Female

1st Corinna Haywood (Sutton Coldfield)

2nd Suzanne Harris (Solihull)

3rd Kathryn Morris (Solihull)

827

804

744

714

704

669

653

651

613

603

500

 

 

296

294

282

 

 

 

 
1999
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
Solihull A
Sutton Coldfield A
Solihull B
Halesowen A
Coventry
Sutton Coldfield B
Halesowen B

Highest Male - Mark Hewson (Solihull)
Highest Female - Suzanne Harris (Solihull)

1106
873
821
787
737
660
580

176
116

 

Previous Results for Mid West Area 1998 / 1997 / 1996 / 1995

1998
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
Solihull A
Lichfield A
Solihull B
Lichfield B
Malvern
Solihull C
Halesowen A
Sutton Coldfield
Northfield / Solihull
Halesowen B
1091
968
888
850
845
740
704
690
507
454

1997
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
Solihull A
Sutton Coldfield A
Lichfield A
Sutton Coldfield B
Malvern
Solihull B
Lichfield C
Lichfield B
Bromsgrove
Halesowen A
Halesowen B
1030
914
839
830
720
713
659
646
587
451
422 
Beeston group from North West Area also took part scoring 1141 but were illegible for the competition
1996
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
Solihull A
Solihull B
Sutton Coldfield A
Malvern
Halesowen A
Solihull C
Sutton Coldfield C
Sutton Coldfield B
Bromsgrove
Halesowen B
1040
960
928
804
797
666
665
626
536
530 

1995
1st
2nd
Solihull A
Solihull B
 
 

 Last updated 12 March 2018 by webmaster@18plus.org.uk